Бъдни вечер – денят преди Рождество Христово

Бъдни вечер

Бъдни вечер – денят преди Рождество Христово – имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени, Благороден, Благородна, Малчо, Мален, Малена, Малин.

Според традициите денят на 24. декември започва от рано със запалването на бъдника. Това е дъбово или крушово дърво, което символизира раждането на Христос и трябва да гори през целия ден и цялата нощ. По искрите излизащи от него се гадае колко плодородна ще е годината, а дали ще има изобилие предсказва пепелта – ако на сутринта тя е много, много ще е и плодът на земята.

Трапезата на Бъдни вечер е тържествена и постна. Това е последния ден от Рождествения пост. Под масата се слага слама, която наподобява яслите, където е родила Дева Мария. На масата трябва да има нечетен брой ястия – 7, 9, или 11. Това са три от свещените числа на Кабала. Трапезата се слага рано и всички сядат заедно около нея, като никой не трябва да става. Ако се наложи, той трябва да ходи приведен, за да има берекет през годината. Приготвят се варено жито, варен фасул, сарми, пълнени чушки с боб или ориз, ошав, туршии, чесън, мед и орехи,вино, може да се направи тиквеник или зелник.

Орехите са една от основните части на трапезата, по тях се гадае за здраве и болест. Всеки член от семейството си избира един и чупи, ако ядката е цяла и здрава и човекът ще е здрав през годината.

Задължително се меси содена питка, в която се слага паричка. Най – възрастния прикадя с тамян софрата и къщата и чете молитва, след това разчупва питката и  я нарича. Първото парче е за Богородица и починалите, после за къщата, следващите са за всеки член от семейството според възрастта – от най – големия до най – малкия, както и на домашните животни. На който се падне паричката ще бъде щастлив и ще има късмет през годината. Ако паричката се падне в парчето на Богородица или за къщата, годината ще е много добра за всички. След приключване на вечерята трапезата не се вдига, в символ на очаквания гост.

През нощта коледари тръгват по къщите и с песни известяват Христовото Рождество.

Предлагаме ви примерно меню за празничната тарпеза:

1. Содена питка с паричка

Продукти:

2,5 ч.ч. брашно

1 ч.л. сол

1 ч.л. сода

1 с.л. оцет

3 с.л. зехтин

паричка

Начин на приготвяне:

Содата се погасява в оцета. В пресятото брашно се прави кладенче, в което се слагат солта и зехтина, и месейки се добавя малко по малко хладка вода. Прави се меко тесто. Овалва се в брашно и се оставя за 10 минути. В тестото се слага паричката, отделя се малко от него за украсата, оформя се на топка и се слага в намаслена тавичка. Цялата питка се набожда с вилица и от отделеното тест се прави кръст върху питката. Маже се с зехтин и се пече 30 – 35 минути на 180 градуса.

2. Туршия

3. Разядка с орехи

Продукти:

1 ч.ч. орехи

2 ск. чесън

сол

Начин на приготвяне:

Ядките се счукват заедно с чесъна и солта. Заливат се с гореща вода до получаване на гъста кашичка и се разбиват до побеляване. Сместа се изсипва в купичка и се поднася с топлата питка.

4. Купичка с мед

5. Пълнени чушки с боб

Продукти:

500 гр. бял боб

10 бр. сухи чушки

2 гл. лук

1 стр. праз

зехтин

джоджен, чубрица, сол, червен пипер

Начин на приготвяне:

Бобът се накисва от предната нощ. Сварява се, отцежда се от водата и се намачква. Лука и праза се задушават и се добавят към боба, слагат се подправките. В тенджера се загрява вода и в нея се попарват чушките за 2 – 3 минути. Изваждат се, отцеждат се и се пълнят с бобената смес. Подреждат се в тавичка, заливат се с водата от боба и се пекат в умерена фурна.

6. Сарми с кисело зеле и ориз

Продукти:

1 бр. кисела зелка

2 гл. лук

1/2 ч.ч. зехтин

200 гр. ориз

сол, черен пипер, чубрица

Начин на приготвяне:

Листата на зелката се разтварят и се почистват от твърдата част. Прави се плънката – лукът се запържва, прибавя се ориза и малко вода и се задушава за няколко минути. Слагат се подправките, разбърква се и се маха от котлона. С готовата смес се пълнят зелевите листа. Увиват се добре и се подреждат плътно една до друга в тенджера, чието дъно е покрито с остатъците от листата. Сармите се заливат със сок от киселото зеле, притискат се с чиния и се варят около час на тих огън.

7. Плодове

портокали, мандарини, банани, киви, нар, ябълки и др.

Не забравяйте да си пожелаете нещо в полунощ на Бъдни вечер срещу Коледа! Според преданията точно тогава небето се разтваря и всяко желание се сбъдва!

Екипът на “Моята Ферма “ ви пожелава весели празници!!!